İnsan diğer bir tanımı unutkandır !

18 Şubat 2024 0 Yazar: admin

Hasan Güler 1-8-2016 Cerrahpaşa 

İnsan diğer bir tanımı unutkandır.işte Risaleti unutanlar için hatırlatanlar yollanmıştır.Doğrusun Resullah hatırlattığın gibi Rabbim Allah’tır.Dünyada Varlığımı her an Rabbim oluşturur. Rab oluşturan demektir. Melikiyetin Rubûbiyetten farkı budur.

ALLAH” ismiyle işaret edilen’in “Esmâ-ül hüsnâ” diye tanımlanan bir kısım özellikleri, onun “RUBÛBİYET”ini oluşturur!

Vâhid’in, zâtî sıfatları yollu kendini seyri “Rahmâniyet”; ef’âl ‘i meydana getirecek isimleri yollu seyri “Melîkiyyet”; o isimlerle ef’âl ‘i oluşturması ise “Rubûbiyet”tir!

Allahume ente Rabbi ..Allahım sen benim rabbimsin .Bu hakikati hatırlayan ve İman eden ALLAH” ismiyle işaret edilen’in “Esmâ-ül hüsnâ” diye tanımlanan bir kısım özellikleri, onun “RUBÛBİYET”ini oluşturur!

Vâhid’in, zâtî sıfatları yollu kendini seyri “Rahmâniyet”; ef’âl ‘i meydana getirecek isimleri yollu seyri “Melîkiyyet”; o isimlerle ef’âl ‘i oluşturması ise “Rubûbiyet”tir! Neticesi olarak Bunu hakikati ihmal edilecek,dur edilecek vaktim olunca ilgilenecek bir şey değil. Bu tetikleme Bu ona ait olan idrakın ve basiretin varlığına işarettir.Duyarlılığın yoksa eyvah  yanarsın .Ey İman edenler cuma Salah için çağrıldığınızda 

YanıtlaYönlendirTepki ekle